عملکرد چند جانبه در تصمیم گیری | پژوهش طراحان گرافیک

در مقالات قبلی تصمیم گیری، با خطرات چارچوب محدود کننده آشنا شدیم و دانستیم که باید گزینه‌هایمان را گسترش دهیم و حالا می‌خواهیم در این مقاله از مجموعه آموزشی چند دقیقه با یک چیز جدید آشنا بشویم و آن هم قدرت غیرمنتظره‌ای است که همزمان پس از در نظر گرفتن گزینه‌ها به دست می‌آید یعنی قدرتی که عملکرد چند جانبه در تصمیم گیری به ما می‌دهد.

 

ماجرای پژوهش طراحان گرافیک

پژوهشی که طراحان گرافیک انجام دادند، بر ارزش عملکرد چندجانبه صحه گذاشت. این طراحان، روی یک بنر تبلیغاتی برای یک مجله اینترنتی کار می‌کردند.

نیمی از آن‌ها در آنِ واحد، طرحی را آماده کرده و ارائه دادند و پس از هر طرح جدیدی، بازخورد آن‌ها را دریافت کردند. هر طراح باید با تک آگهی شروع به کار کرد و با توجه به بازخوردها، تا پنج بار روی آن‌ها تجدیدنظر و اصلاحشان می‌کرد. سرانجام، هر کس شش آگهی تولید کرد.

نیمی دیگر از طراحان روندی چندجانبه را در پیش گرفتند. بنابراین با سه آگهی شروع کردند و برای هر سه آگهی، بازخوردی دریافت کردند. بنابراین در مرحله بعد، دو آگهی را طراحی کرده و بازخورد گرفتند و در نهایت به آگهی نهایی رسیدند.

تمام طراحان به تعداد مساوی آگهی خلق کرده (شش تا) و به همان اندازه، بازخورد دریافت کردند. تنها وجه تمایزشان این بود: چند گزینه به طور همزمان، در برابر یک گزینه در همان زمان.

 

عملکرد چند جانبه در تصمیم گیری | پژوهش طراحان گرافیک مجموعه آموزشی چند دقیقه آموزش تفکر و یادگیری

 

نوع عملکرد، عامل تاثیرگذار در این پژوهش

در این پژوهش معلوم شد که عملکرد خیلی مهم است. آگهی‌های طراحانی که همزمان روی چند گزینه کار می‌کردند، از ویراستاران مجله و صاحبان آگهی، امتیاز بالاتری گرفتند و حتی در دنیای واقعی نیز تعداد کلیک‌های بیشتری دریافت کردند.

 

چرا طراحانی که عملکرد چند جانبه را در پیش گرفتند، موفق‌تر بودند؟

بانیان این پژوهش، سعی کردند عملکرد بهتر طراحانی را که هم‌زمان روی چند گزینه کار می‌کنند، بررسی کنند و دلیل آن را پیدا کنند. آن‌ها می‌گفتند: «وقتی شرکت‌کنندگان بازخوردهای ایده‌های همزمان را دریافت می‌کردند، به خواندن و تجزیه و تحلیل بیانیه‌های انتقادی امیدوارتر بودند. حتی مقایسه مستقیم به آن‌ها کمک می‌کرد اصول طرح کلیدی را بهتر متوجه شوند و انتخاب‌های بهتری برای نمونه‌های بعدی داشته باشند.

به بیانی دیگر، طراحانی که هم‌زمان روی چند گزینه کار می‌کردند، چیزهای مفیدتری راجع به مشکل پیش‌روی‌شان یاد می‌گرفتند. آن‌ها می‌توانستند از ویژگی‌های سه آگهی ابتدایی خود یک مثلث بسازند؛ به گونه‌ای که ویژگی‌های مثبت‌شان را کنار هم قرار داده و منفی‌ها را حذف می‌کردند.

در واقع این کار کمک می‌کند که آن‌ها در مورد برخی مسائل هم‌نظر شوند. بنابراین متوجه می‌شوند که استفاده از چه المان‌هایی بهتر است؛ سپس یاد می‌گیرند وجوه تمایز و خصوصیت‌های دیگر را تحسین کنند که تمام این‌ها از داشتن یک گزینه به دست نمی‌آید.

 

دیگر مزایای عملکرد چند جانبه در تصمیم گیری

عملکرد چندمنظوره، منافع غیرمنتظره دیگری هم دارد و حس و حال بهتری به شما می‌دهد. پس از این که نتیجه این پژوهش مشخص شد، با تمام گروه‌های طراحان مصاحبه کردند.

وقتی راجع به میزان فواید و بازخوردهای مردمی از آن‌ها سوال کردند، بیشتر از ۸۰ درصد از طراحانی که هم‌زمان روی چند گزینه کار می‌کردند، باور داشتند این بازخوردها برایشان بسیار مفید و موثر بوده است؛ اما تنها ۳۵ درصد از طراحانی که تمام وقتشان را روی یک گزینه گذاشته بودند، با دریافت این بازخوردها موافق بودند و بیش از نیمی از آن‌ها باور داشتند که این بازخوردها تنها جنبه انتقادی و منفی داشته‌اند اما هیچ کدام از طراحانی که هم‌زمان روی چند گزینه کار می‌کردند، احساس نمی‌کردند قضاوت و انتقاد شده‌اند.

در عوض، اعلام کردند که پس از این تجربه، نسبت به توانایی‌های طراحی‌شان اعتماد به نفس بیشتری پیدا کردند؛ اما طراحانی که تنها یک گزینه داشتند، با آن‌ها موافق نبودند.

 

عملکرد چند جانبه در تصمیم گیری | پژوهش طراحان گرافیک چند دقیقه آموزش تفکر و یادگیری

 

چرا این تجربه تا این حد برای طراحان تک گزینه‌ای ناامیدکننده بود؟

طراحان این تحقیق، حدس می‌زنند کسی که تنها روی یک گزینه تمرکز می‌کند، مسائل مربوط به کار را شخصی می‌کند و چون تنها یک گزینه دارد، فکر می‌کند هر انتقادی یعنی زیر سؤال رفتن کل کار و حتی شخصیت او. برای مثال، یکی از این طراحان گرافیک به نام اسکات کلمرا، می‌گفت: «اگر من تنها یک طرح داشته باشم، خودم را طوری با طرحم تلفیق می‌کنم که گویی من و طرحم یکی هستیم؛ اما زمانی که طراحی چندجانبه ای داشته باشم، می‌توانم این دو را از هم تفکیک کنم.»

عملکرد چندجانبه، از نفس انسان محافظت می‌کند.

برای مثال اگر رئیس شما سه پروژه بزرگ را همزمان در دست داشته باشد، این فرصت را دارد که تمام بازخوردهای بی نظیر را درباره آن‌ها با آغوش باز پذیرا باشد؛ اما اگر تنها یک پروژه داشته باشد، شنیدن حقیقت برایش سخت‌تر خواهد شد، زیرا خودش را با این پروژه یکی می‌داند.

 

با توجه به مزایای عملکرد چندگانه، چگونه می‌توان شکست سازمان‌ها را توجیه کرد و پذیرفت؟

بسیاری از مدیران، نگرانند که کشف گزینه‌های چندجانبه خیلی طول بکشد. این ترسی معقول و منطقی است؛ اما پژوهشگری به نام کتلین آیزنهارت (Kathleen Eisenhardt)، متوجه شد که عکس این موضوع صادق است. در یک پژوهش در سیلیکون ولی (Silicon Valley)، مدیران به این نتیجه رسیدند که داشتن چند گزینه به طور هم‌زمان، فرایند تصمیم گیری را سرعت می‌بخشد.

 

عملکرد چند جانبه در تصمیم گیری | پژوهش طراحان گرافیک چند دقیقه آموزش تفکر و یادگیری

 

عملکرد چند جانبه در تصمیم گیری، چطور به مدیران و سازمان‌ها کمک می‌کند؟

آیزنهارت برای مزیت‌هایی که عملکرد چند جانبه دارند، سه توضیح ارائه داد.

نخست این که، مقایسه چندجانبه به مدیران کمک می‌کند دید بهتری نسبت به این قضیه پیدا کنند و دریابند چه چیزی ممکن و چه چیزی غیر ممکن است یا این که متغیرهای این مسئله کدام است. حتی قادر خواهند بود با اعتماد به نفس بیشتری تصمیم بگیرند و با سرعت بیشتری این کار را بکنند.

دوم، افراد بایک عملکرد چندگانه، روی هر گزینه وقت کمتری می‌گذارند، روی آن‌ها تعصب کمتری خواهند داشت و خواهند توانست آزادانه شرایط مختلف را تغییر دهند تا نفس خودشان را مهار کنند و اسیر خودپرستی نشوند.

سوم، وقتی گزینه‌های چندجانبه را سبک و سنگین می‌کنند، این فرصت بر به خود می‌دهند تا هر زمان خواستند، طرح دیگری ارائه دهند.

برای مثال در یکی از شرکت‌های مورد بررسی آیزنهارت، هم‌زمان با شرکای مختلف وارد مذاکره شدند. وقتی مذاکره با نخستین شریک شکست خورد، مدیر شرکت به سادگی با دومین انتخاب وارد مذاکره شد؛ اما اگر شرکت در ابتدا تنها روی یک گزینه تمرکز می‌کرد، مدیر شرکت مجبور بود با چنگ و دندان شریک خود را نگه دارد.

 

ما در چه جاهایی از زندگی می‌توانیم عملکرد چند جانبه داشته باشیم؟

تقریبا می‌توان گفت که در هر جایی از زندگی می‌توانیم از این عملکرد چند جانبه بهره ببریم. برای برخی تصمیم گیری ها، یافتن گزینه‌های بیشتر خیلی آسان است و می‌توانید دایره پژوهش‌های خود را گسترده‌تر کنید البته که استثنا هم وجود دارد و در برخی موارد نمی‌توان از عملکرد چند جانبه استفاده کرد.

مثلا برای کار استخدام شرکت، به جای یک نفر با سه نفر از اشخاص جویای کار مصاحبه کنید. یا اگر می‌خواهید یک خانه بخرید، می‌توانید به جای پنج خانه از ده خانه بازدید کنید.

نمی‌توان دقیق گفت که چند خانه را باید دید یا با چند نفر باید مصاحبه کرد؛ اما قانون تامب (Thumb) می‌گوید باید پژوهش‌ها را تا جایی ادامه دهید که تا پیش از انتخاب نهایی، از بین چند گزینه دست کم دو گزینه را نگه دارید؛ اما اگر فقط یک گزینه را در نظر بگیرید و برای مثال، بگویید فلان متقاضی از بقیه بهتر است و روی آن تعصب به خرج دهید، سعی می‌کنید برای تمام اشتباهاتی که از او سر می‌زند خودتان را متقاعد کنید. برای مثال، اگر او از ما می خواهد که با رئیس سابقش صحبت نکنیم، ما می‌گوییم بسیار خب. البته، شاید حق با او باشد، چون رئیسش ممکن است از او بدگویی کند.

همین موضوع در مورد انتخاب اتومبیل، دانشگاه و کار هم صدق می‌کند.

اگرچه محدودیت‌های مشترکی وجود دارد. برای مثال، ممکن است شما نیازی نداشته باشید که برای خرید یک سشوار، دو گزینه داشته باشید.

به هرحال، عملکرد چند جانبه، به ما کمک می‌کند و به طور کلی، داشتن حداقل یک گزینه بیشتر، بهتر است و جای دوری نمی‌رود.

 

عملکرد چند جانبه در تصمیم گیری | پژوهش طراحان گرافیک چند دقیقه آموزش تفکر و یادگیری

 

چند دقیقه تفکر

  • پیشنهاد می‌کنم برای درک بهتر عملکرد چندجانبه در تصمیم گیری، یک بار دیگر این مطلب را مرور کنید.
  • یک مورد برای تصمیم گیری در زندگی خود را انتخاب کنید.
  • سعی کنید با استفاده از مطالبی که در مقاله عملکرد چندجانبه در تصمیم گیری یاد گرفته‌اید، این تصمیم گیری را انجام دهید.
  • نظرات و تجربیات خود را راجع به عملکرد چندجانبه در تصمیم گیری و افزایش تعداد گزینه‌ها، در قسمت نظرات برایمان ارسال کنید.

 

چند دقیقه حسین آرمان چند دقیقه عملکرد چند جانبه در تصمیم گیری | پژوهش طراحان گرافیک

مجموعه آموزشی چند دقیقه آموزش تفکر و یادگیری حسین آرمان پژوهش طراحان گرافیک عملکرد چند جانبه در تصمیم گیری